16 sierpnia 2012 r., kilkanaście minut po 20:00, iławscy strażacy zostali wezwani do nietypowego, bardzo niebezpiecznego zdarzenia.

W miejscowości Gutowo na terenie gminy Lubawa, podczas załadunku zboża w jednym z gospodarstw wewnątrz murowanej stodoły, nad częścią wydzieloną do hodowli trzody chlewnej, zawalił się betonowy strop! Wewnątrz tego pomieszczenia znajdowało się 30 macior oraz 300 prosiąt, które w wyniku zdarzenia zostały przygniecione elementami stropu i 100 tonami zboża.

Strażacy zabezpieczyli miejsce  zdarzenia oraz uszkodzone ściany budynku. Usunęli także część elementów zawalonego stropu i zboża, by dostać się do zwierząt, które jak się okazało nie dawały już oznak życia.

Konstrukcja budynku została poważnie naruszona, co groziło zawaleniem się ścian i dachu na pracujących tam strażaków. Działania polegające na wydobywaniu zwłok zwierząt wstrzymano do czasu wydania dalszych decyzji przez inspektora nadzoru budowlanego.

Miejsce zdarzenia przez całą noc zabezpieczane było przez miejscową jednostkę OSP z Gutowa. W działaniach do chwili obecnej udział brało 11 zastępów straży pożarnej, w tym 3 zastępy z jrg PSP Iława.

 

/mł. bryg. Tomasz Michalski – rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Iławie/